Curriculum Vitae – 30 sekund na wagę złota

5/5 - (1 vote)

Małymi krokami zbliża się koniec wakacji i wielu z nas już zaczyna poszukiwania pracy tymczasowej bądź stażów. Starając się o niemal każdą pracę, będziemy musieli wysłać potencjalnym pracodawcom nasze CV. Ważne jest zatem, aby napisać je tak, by jak najbardziej przemawiało na naszą korzyść.

Pół minuty to przybliżony czas, który rekruter poświęci Twojemu CV. To niewiele czasu, w którym wyrabia on sobie o Tobie opinię. Istotne jest zatem, aby nie tylko przedstawić się w jak najlepszym świetle, ale również by układ CV był jak najczytelniejszy. A zatem przyda się Wam może kilka podstawowych rad odnośnie pisania dobrego CV!

Ogólny wygląd

Obecnym standardem jest wysyłanie CV e-mailem, jednak nawet wtedy obowiązują takie same zasady, jak przy wersji papierowej. Dwie kartki A4, pierwsza z kolejno wymienionymi: danymi osobowymi, doświadczeniem zawodowym, historią edukacji oraz ze stopniem znajomości języków. Na drugiej stronie wymienić powinniśmy istotne dla danego stanowiska umiejętności i kompetencje.

W wersji papierowej nigdy nie powinno się oszczędzać i drukować tych dwóch stron na jednej kartce, a w szczególności kserować. W rogu każdej ze stron znaleźć się powinno Twoje imię i nazwisko oraz numer strony. Nie można też zapomnieć o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do procesu rekrutacji, której miejsce znajduje się na samym końcu naszego życiorysu. Powinniśmy używać jak najczytelniejszej czcionki, najlepiej Calibri, Times New Roman bądź Arial w rozmiarze 11-12 i w czarnym kolorze. Aby CV było bardziej czytelne, możemy wyróżnić niektóre elementy, ale nie należy używać więcej niż dwóch rodzajów czcionek.

Dane osobowe

Wymieniamy kolejno: imię i nazwisko (można pogrubić), adres zamieszkania, numer telefonu, e-mail, obywatelstwo i datę urodzenia. W tej części możesz (ale nie musisz) wstawić swoje zdjęcie. Powinno być ono portretowe, przedstawiać Ciebie w stroju biznesowym, na neutralnym tle z półprofilem zwróconym w stronę tekstu.

Doświadczenie zawodowe i wykształcenie

Wymieniamy wedle tzw. „odwrotnej chronologii”, czyli zaczynając od najnowszego, na najstarszym skończywszy. Podajemy daty w formacie 10/2008 – 05/2010, nazwę stanowiska, nazwę firmy oraz główne obowiązki, które wypełnialiśmy. Jeśli masz więcej niż pięć pozycji, postaraj się wybrać najważniejsze, bądź ograniczyć się wyłącznie do tych ostatnich.

Co jeśli nie mamy doświadczenia zawodowego? W takim wypadku najlepiej jest wymienić związane z pożądanym stanowiskiem zajęcia, które mieliśmy na studiach.

Zasada odwrotnej chronologii również dotyczy wykształcenia. Wymieniamy: datę rozpoczęcia oraz (planowanego) ukończenia studiów, kierunek (możemy pogrubić), ew. specjalizację, tryb studiów oraz nazwę uczelni.

Znajomość języków należy przedstawić w skali tzw. europejskiego system opisu kształcenia językowego, czyli w skali od A1 do C2. Jeżeli posiadamy certyfikaty językowe, należy wymienić ich nazwę oraz ocenę, którą uzyskaliśmy.

Umiejętności i kompetencje

Wymieniamy przede wszystkim te, które mogą być pomocne na stanowisku, o które się ubiegamy: społeczne (umiejętności współpracowania z innymi), organizacyjne, w zakresie obsługi komputera i Internetu lub inne, które mogą być pomocne w naszej przyszłej pracy. Czasem może nam się wydawać, że np. znajomość obsługi MS Office jest oczywista, jednak ważne jest, by również ją wymienić.

Informacje dodatkowe

Pisząc CV warto również przedstawić się jako człowiek. Krótkie wymienienie naszych zainteresowań, posiadanych dodatkowych kwalifikacji (np. prawo jazdy, kursy, szkolenia), prac dorywczych, wolontariatów oraz stypendiów pomoże przedstawić nas jako ciekawsze osoby. Zarówno w tym, jak i w poprzednich punktach pod żadnym pozorem nie wolno kłamać! Nawet lekkie koloryzowanie jest bardzo łatwe do zweryfikowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Co dalej?

Po ukończeniu CV koniecznie sprawdź, czy nie znajdują się w nim błędy ortograficzne bądź stylistyczne. Raz jeszcze przyjrzyj się, czy można by sprawić, aby układ był bardziej przejrzysty. Jeśli wysyłasz je droga e-mailową, postaraj się zapisać je w formacie .pdf (taką możliwość ma np. najnowszy Microsoft Word). Jeżeli na co dzień używasz adresu w stylu fan_piwa@op.pl albo gosiaczek@buziaczek.pl, wówczas załóż sobie nowy, najlepiej w postaci j.kowalski@gmail.com, bądź anna.nowak@hotmail.com.

Na koniec pamiętaj, że Twoje CV powinno być dostosowane do każdego miejsca pracy indywidualnie. Czasami wystarczy 5 minut aby zmienić kilka rzeczy, a z pewnością Twój życiorys zyska większe szanse zainteresowania Tobą przyszłego pracodawcy.


Aktualizacja 2023

Ten tekst ktoś mi podesłał. Nie pamiętam kto.

Dodaj komentarz