Umieszczanie streszczenia w pracy magisterskie standardem jest od około dziesięciu lat [post jest z roku 2017]; wcześniej treść swojej pracy prezentowało się wyłącznie we wstępie.
Zazwyczaj streszczenie umieszczamy zaraz po stronie tytułowej; po nim jest spis treści (czasami kolejność ta jest odwrotna), wstęp i dalsza część pracy.
Założenie było takie, że streszczenie miało zachęcić czytelnika do przeczytania pracy. Jednak w zalewie treści, setek tysięcy prac dyplomowych – zaczęło spełniać trochę inną funkcję.
W samym procesie uzyskiwania tytułu – wykazaniu, udowodnieniu, że posiadło się wymagane umiejętności – cześć ta ma znikome znaczenie, ale, co ciekawe, ta część stała się ważna dla dalszego życia pracy. Jeśli to praca dobra, jeśli wnosi coś, cokolwiek do nauki, do naszej wiedzy o świecie, to poprzez odpowiednie opisanie tego czegoś w streszczeniu autor ze swoją pracą ma szanse nie zostać zapomnianym lub może bardziej – ma szanse na być odnalezionym w tym zalewie treści. Streszczenia są dostępne w bazach danych, a dodatkowo – od kilku lat w polskich pracach są obowiązkowe ich wersje w języku angielskim (Abstract).
Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…